A 100m3-t meghaladó vagy 2 méternél mélyebb magánhasználatú kerti medence építési engedély köteles, illetve a kivitelezést csak az építési engedély jogerőre lépése után lehet megkezdeni.
Beltéri m

A harmadik eldönteni kívánt kérdés, hogy mégis mekkora legyen a medence. Nehéz megítélni ugyanis, hogy mégis mekkora medencét szeretnénk. Ennek meghatározása kompromisszumos döntés, hiszen egy nagyobb medence kivitelezési és fenntartási költségei is magasabbak. Viszont ezzel arányosan a kényelem és élmény is növekszik.
Akik csak a nyári meleg napokon való pancsolás céljából kívánnak medencét építtetni, azok számára bőven megfelelő a 4-5 méter körüli méret, 1-2 méteres mélységgel is. Azoknak, akik úszni is szeretnének, a 6-12 méter hossz közötti méret lehet a megfelelő. Tévhit az a sportuszodák miatt, hogy úszni a 2 méternél mélyebb medencében érdemes, mivel a 1,2 méteres és 1,4 méter mély medencék is tökéletesek lehetnek erre a célra.
Negyedik kérdés, hogy vajon milyen alakú medencét válasszunk. Nem kőbevésett, hogy a medencének téglalap alakúnak kell lennie, bár megvan az oka, hogy miért pont ilyenek készülnek többségben. Ez a forma tökéletes lehetőséget kínál az úszáshoz, mivel hosszú és akadálymentes vízszakasszal rendelkezik. Emellett könnyen elhelyezhetők a téglalap alakú medencék és a legtöbb ingatlanhoz jól is illeszkednek. Ezzel szemben az erősen ívelt oldalú medencék tervezése, kivitelezése sokkal költségesebb, valamint egyedi vízbevezetési megoldásokat kívánnak.
Leggyakoribb medence formák:
- téglalap
- római lépcsős
- ovális
- ovoid
- 8-as alakú
- vese alakú
- kör
- L- alakú
- görög típusú medencék (téglalap, de belül lekerekített sarkokkal rendelkezik)
Forrás: compasspools.com.au; californiapools.com