
Már nincs messze a jó idő! Addig is készüljünk fel rá és ássuk bele magunkat a kerti medence felépítésébe és előnyeibe!
Amikor valaki medencét szeretne, számos szempontot végig kell gondolnia. Elsősorban a legfontosabb lépés, hogy megtaláljuk a megfelelő helyet a medencének az udvarban vagy esetleg akár a házban.
A nyári melegben igazán jól esik az embernek lehűtenie magát egy medencében. Mi is lehetne erre a legegyszerűbb megoldás, mint hogyha az udvaron vagy a teraszon felállít egyet? Fontos figyelemben tartani, hogy ezek egyik fajtája, a puhafalú medencék viszont csupán szezonális jelleggel használhatóak, hiszen ősszel ezeket el kell bontani a rosszidő beállta előtt. Ezzel szemben egy épített medencét akár egész évben lehet használni, amennyiben a medence fűthető és rendelkezik valamilyen medence takarással, fedéssel.
A kerti medence előnyei:
- nagyobb méretű medencét lehet építeni
- ha jó idő van, igazán kellemes a szabad ég alatt történő pancsolás
- olcsóbb a kivitelezése, mint a beltéri medencének
- nincs szükség párátlanító és szellőztető rendszerekre
- nem kell fűteni vagy elhalasztható a fűtése
Hátrányok:
- egész éves használat során valamilyen medence takarásra van szükség, amire be kell ruháznia a tulajdonosnak
- könnyen belekerülhetnek különböző szennyeződések
- vize hamar kihűlhet fűtés nélkül
A kerti medence elhelyezése esetén viszont igazán sok tényezőre kell odafigyelni. A legjobb az, ha a medence körül semmilyen más növényzet nincs csak fű. Ez azért fontos, mert a környező bokrokról, fákról lehulló levél csak plusz munkát okoz a tulajdonosnak és a tisztítórendszernek is.
Emellett ajánlott szélvédettebb helyet keresni, így nehezebben hűl le a medence vize, valamint a szél kevesebb szennyeződést (például a fentiekben említett falevelet, vagy port) hord bele a vízbe.
Fontos kiemelni, hogy frissen feltöltött talajon nem ajánlott medencét alapozni.
Magánhasznú beltéri medence esetén engedélyeztetésre van szükség. A legjobb pedig, ha az ilyen típusú medence tervezése az ingatlan megtervezésével együtt zajlik. Így elkerülve a későbbi nagyobb és költségesebb munkálatokat.
Beltéri medence előnyei:
- bármikor lehet használni, hiszen az időjárás nem befolyásolja a víz hőmérsékletét
- nem kell téliesíteni
- kevesebb szennyeződés tud a vízbe jutni
Hátrányok:
- költségesebb a kivitelezése és a fenntartása is
- nagyon fontos, hogy megfelelő szakembert bízzunk meg a beltéri medencék építésénél
- oda kell figyelni a megfelelő berendezések, eszközök beszerzésére
Ennél a típusnál is vannak tényezők, amelyekre figyelni kell. Érdemes a helyiség hőmérsékletét a medencevíznél 2-3 fokkal melegebben tartani (ez hozzájárul a kellemes közérzethez, illetve a kiszabaduló pára kezelhetőbb lesz).
Fontos odafigyelni a medencetér fűtésére, párátlanítására és a nyílászárók jó hőszigetelésére. Emellett a medencét célszerű az épülettől szerkezetileg elválasztani.
Forrás: www.praktiker.hu