Vízszűrés:
A vízszűrés, a víz biológiai és kémiai kezelése, valamint a víz megfelelő áramoltatása az uszodavíz kezelésének legfontosabb lépése. Ezáltal tartható fenn, hogy a medencevíz hosszú időn keresztül kristálytiszta maradjon. Két rendszer alkalmas arra, hogy fölözze a vizet, a süllyesztett víztükör és a feszített víztükör, melyek által a legszennyezettebb vízréteg elvezetésre kerül a szűrőrendszerbe. A vízszűrésnek két fázisát lehet megkülönböztetni az előszűrést és a szűrést. Az előszűrés során a nagyobb uszadékok (levelek, gallyak, rovarok) eltávolítása zajlik. A tulajdonképpeni medencevíz szűrés alatt az 1 mm-nél kisebb lebegőanyagok és a kolloidális méretű szennyeződések eltávolítását értjük.
Leggyakrabban alkalmazott szűrőanyagok a speciális papírbetét, a műanyag szűrőbetét és a szivacsbetét. Minőségük eltérő lehet, akár az is megeshet hogy néhány hét után használhatatlanná válnak. A szűrőbetétek a legtöbb esetben a vízforgató szivattyúval egybeépítve a medence peremére szerelt szűrőedényben találhatóak.
Kvarchomokszűrő:
A kvarchomokszűrők zárt, hengeres műanyag vagy rozsdamentes acél tartályok, amelyek kb. félig vannak töltve kvarchomokkal. A szűrő tisztítása ellenáramú öblítéssel történhet. Az öblítés szükségességét a szűrőtartályra szerelt nyomásmérőn megfigyelhető nyomásnövekedés által lehet észrevenni.
Vegyszerezés:
A vegyszerezésnek 4 feladata van: a fertőtlenítés, algamentesítés, pH beállítás, teleltetés
A fertőtlenítés feladata, hogy a vízben lévő baktériumokat, vírusokat és gombákat elpusztítsa. A fertőtlenítő hatás szokásosan oxidációs hatású vegyszerekkel vagy egyéb eljárással érhető el.
A legelterjedtebb eljárás a klóros fertőtlenítés. Magánmedencék esetében a leggyakrabban alkalmazott szerek a szerves klórkészítmények. Előnyük, hogy magas klórtartalommal (55-90%) rendelkeznek, stabilitás figyelhető meg nálunk mind tároláskor, mind pedig vízben oldva, illetve az adagolásuk a víz pH értékét nem befolyásolja. A klóron kívül a bróm és a jód is kiváló fertőtlenítő hatással rendelkeznek, viszont az áruk magasabb. Emellett találhatunk a piacon aktív oxigén tartalmú szereket is, amit a klóros fertőtlenítés hátrányainak kiküszöbölésére fejlesztették ki. Előnyük, hogy nincsen klórszag, nem irritálja a kezelt víz a szemet és a bőrt. Az ózonos vízkezelés előnye, hogy hatékony és nincsenek kellemetlen mellékhatásokat. Hátránya viszont, hogy csak a helyszínen lehet előállítani ózongenerátorral. Az UV sugaras fertőtlenítés során a kezelendő vizet átlátszó csőszakaszon világítják át, viszont a hatás csak a megvilágított szakaszon érvényesül. Az ezüstözés is egy fertőtlenítésre szolgáló eljárás, mely során nincs oxidáció, a mikroorganizmusok elpusztítása lassan, de biztosan és alaposan történik. Előnye, hogy a használata mellett kevesebb klóros fertőtlenítő szert és módszert kell alkalmazni. A sósvizes fertőtlenítés is ide tartozik, amely során kis mennyiségben oldanak fel konyhasót a medence vizében.
Algaölés:
Az algaspórák széllel vagy esővel kerülnek a vízbe, emiatt a kerti medencékben elkerülhetetlen az algásodás. Az algamentesítőszerek rendszeres használatával az algásodás folyamata késleltethető.
pH beállítás:
A víz pH-értéke a víz savasságát-lúgosságát mutatja. A medencevízre javasolt pH érték 7,2-7,6.
Teleltetés:
A legtöbb fóliás és műanyag medence gyártója előírja, hogy a medencét vízzel feltöltve kell átteleltetni. A téliesítő vegyszerek megkönnyítik a tavaszi takarítást, hiszen csökkentik a vízkőkiválási hajlamot, illetve az algák elszaporodását.
A vízkezelés mellett extra felszerelésekkel is elláthatjuk a medencénket. Például: víz alatti világítás, ellenáramoltató berendezés, vízfűtés, medence fedések, buborékfólia, úszó redőny, takaróponyva, automatikus működésű berendezések.
Reméljük, hogy ezzel a kis sorozattal kedvet kaptak sokan a medence építéshez. Valamint bízunk benne, hogy a témával kapcsolatban felmerülő kérdések többségére sikerült választ adnunk.
A webshopban bővebb információk egyes vegyszerekről, berendezésekről az alábbi linkeken érhetők el: